MHOTR24SS
At a Glance
Product Dimensions 16.75"h x 23.88"w x 16.38"d
The MHOTR24SS is a 24 inch wide over-the-range microwave designed for easy one-touch cooking and effective ventilation. The sleek jet black door is accented by real stainless steel trim, with a small window that lets you keep watch of your cooking. It features a side pocket handle for a more streamlined look to complement any kitchen style.Read More
or
What We Offer
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
Overview
24" wide over-the-range microwave brings new convenience to small kitchens
Range hood can function with a vertical duct, horizontal duct, or for recirculating operation
Sensor reheat for beverages, vegetables, pizza, and more
Under cabinet lighting lets you illuminate your cooking surface with a high or low setting
Description
Summit's selection of specialty appliances provides the perfect solutions for completing small kitchens in modern style. The MHOTR24SS is a 24 inch wide over-the-range microwave designed for easy one-touch cooking and effective ventilation. The sleek jet black door is accented by real stainless steel trim, with a small window that lets you keep watch of your cooking. It features a side pocket handle for a more streamlined look to complement any kitchen style. Inside, the MHOTR24SS offers a full 1.34 cu.ft. capacity with an oversized 13.5 inch glass turntable. The controls include a "turntable off" setting, making it easier to heat larger or oddly shaped dishes. Ten power levels and multi-stage cooking options allow you to set the proper conditions for virtually every meal. The defrost option lets you program the microwave for meat, poultry, fish, and bread, while the sensor reheat function includes pre-programmed settings for beverages, dinner plates, pizza, soup, sauce, and casseroles. Sensor cook settings include potatoes, fresh or frozen vegetables, frozen dinner, rice, frozen breakfast, and meat. The MHOTR24SS also includes a popcorn setting and timer. The MHOTR24SS is equipped with a versatile ventilation system that can be set up with a vertical duct, horizontal duct, or for recirculating (ductless) operation. The ventilation controls include a high and low setting to operate at 300 or 190 CFM, with two aluminum mesh filters and a charcoal filter included. LED lighting offers efficient illumination for your cooking surface with two levels of brightness. With its attractive style and convenient size, the MHOTR24SS is the perfect finish for any small kitchen space.
24 inch width
Smartly sized for full service use in smaller kitchens
Versatile ventilation options
This unit can be set up with a vertical duct, horizontal duct, or for recirculating operation
Removable cassette filters
Two removable aluminum filters help to absorb odors
Window included
Small window lets you keep watch of your cooking
One-touch cooking options
Touch controls for heating, with a Start +30 seconds option included
Popcorn setting
One-touch option is ideal for the perfect bag of popcorn
Multi-stage cooking
Defrost option
Pre-programmed function for meat, poultry, fish, and bread
Kitchen timer
Microwave includes timer setting (up to 99 minutes) with an audible warning
Range hood function
Under-cabinet ventilation with a high/low setting to function at 300 or 190 CFM
Charcoal filter
Included inside the microwave to help absorb smoke and odors
Black glass door
Sleek, modern look with black glass
Stainless steel trim
Top and bottom feature a brushed stainless steel accent for added luxury in the kitchen
Under cabinet LED lighting
Glass turntable
Large 13.5" turntable included
Turntable on/off setting
Interior light
Microwave light automatically illuminates when the door is opened
Multiple power levels
Choose from 10 power levels to ensure the optimum level of heating for your food
Sensor cook
Sensor reheat
Specially programmed to reheat beverages, dinner plates, pizza, soup, sauces, and casseroles
Useful Documents
Specifications
General Specs
ColorBlack
Color/Finish NameBlack with Stainless Steel
Microwave TypeOver the Range
Total Capacity (cu. ft.)1.34
Grease Filter TypeAluminum Mesh
Microwave Cooking Wattage900 - 1099
Cooking Power (Watts)1000
Power Levels10
Maximum CFM300
Fan Speed Options2
Microwave FeaturesDefrost Setting, One-Touch Setting, Turntable, Warm/Reheat Setting
Wifi CapableNo
Smart CompatibleNo
Ductless CapableYes
Vent LocationCustom
Appliance Fit Width (in.)24
Width (in.)23.88
Height (in.)16.75
Depth (in.)16.38
Depth w/Door Open 90 Degrees (in.)40
Product Weight (lbs.)57
ENERGY STAR CertifiedNo
Manufacturer Warranty90 Day Parts & Labor
Voltage115
Overview
Height of Cabinet16.75" (43 cm)
Width23.88" (61 cm)
Width with Door Open24.88" (63 cm)
Depth16.38" (42 cm)
Capacity1.34 cu.ft. (38 L)
DoorBlack/SS
US Electrical SafetyUL
Canadian Electrical SafetyULC
Amps13.5
Voltage/Frequency115 V AC/60 Hz
Weight57.0 lbs. (26 kg)
Shipping Weight65.0 lbs. (29 kg)
Estimated Time to ShipNext day shipping
Parts & Labor Warranty90 Days
Microwave
Wattage1000.0
ControlsDigital
Digital DisplayYes
TurntableYes
Turntable Diameter13.5" (34 cm)
Specialized Cooking ButtonsYes
Interior Height9.75" (25 cm)
Interior Width14.5" (37 cm)
Interior Depth13.75" (35 cm)